42 636 82 10 Łódź, ul. Kopernika 22 24h - czynne całą dobę.

To warto wiedzieć!

Data dodania: 2014-09-24

 

Oświadczenie w sprawie zabiegów stomatologicznych u psów i kotów wykonywanych bez znieczulenia ogólnego. Drukuj

(Oświadczenie zostało zakceptowane 11 września 2013 roku przez Sekcję Stomatologii PSLWMZ a także przez wymienione pod tekstem organizacje)

A Statement on “Anaesthesia-Free Dental Procedures” for Cats & Dogs

Choroby jamy ustnej (w tym choroby zębów i przyzębia) stanowią jedne z najczęstszych i najważniejszych problemów zdrowotnych diagnozowanych u zwierząt w Wielkiej Brytanii i Europie. Skuteczne leczenie tych problemów jest istotną częścią weterynaryjnej opieki zdrowotnej. Bardzo ważnym elementem leczenia to profesjonalnie wykonane badanie stomatologiczne i zabieg profilatyczny obejmujący usunięcie osadów nazębnych oraz polerowanie koron zębowych.

Najważniejszym obszarem badania i usuwania osadów nazębnych to rowek dziąsłowy i ewentualne kieszenie przyzębia. Jest to obszar poniżej linii dziąseł wokół zębów. Delikatne tkanki przyzębia mocujące ząb do zębodołu łatwo ulegają uszkodzeniu. Takie uszkodzenie prowadzi do powstania stanu zapalnego, bólu i utraty zębów.

Usuwanie osadów nazębnych wymaga stosowanie ostrych narzędzi i/lub ultradźwiękowych urządzeń chłodzonych prysznicem wodnym. Nagłe i niekontrolowane ruchy głowy podczas usuwania osadów mogą łatwo spowodować uszkodzenia przyzębia. Skaling poniżej linii dziąseł jest zawsze trudny i wymaga precyzji. Jest to możliwe do wykonania bez znieczulenia ogólnego u człowieka, w oparciu o świadomą tolerancję i współpracę leczonego z leczącym. Przytomne zwierzęta zwykle niechętnie pozostają nieruchome, w czasie wykonywania różnych zabiegów.

Samo usunięcie widocznego naddziąsłowego kamienia nazębnego jest nieistotne w leczeniu chorób przyzębia. Jedynym efektem takiego “zabiegu” jest poprawa wyglądu uzębienia zaś groźne jest tworzenie fałszywego poczucia, że wykonało się coś ważnego i poprawiającego stan zdrowia. W ten sposób często opóźnia się moment wykonania skutecznego leczenia, które może być przeprowadzone przez kompetentnego lekarza weterynarii.

Wiele z możliwych patologii jamy ustnej może być zdiagnozowane jedynie w trakcie dokładnego badania w znieczuleniu ogólnym. Niektórych struktur po prostu nie da się zbadać u przytomnego pacjenta. Wczesne formy chorób nowotworowych da się wykryć tylko gdy zwierzę jest znieczulone. Opóźnienie w rozpoznaniu tych problemów może oznaczać, że stają się one znacznie trudniejsze lub nawet niemożliwe do wyleczenia. Badanie radiologiczne jest niezbędne w diagnostyce chorób jamy ustnej. Dobrej jakości radiogramy uzębienia można wykonać jedynie w znieczuleniu ogólnym.

Nowoczesne procedury anestezjologiczne wraz z właściwym monitorowaniem stanu pacjenta noszą bardzo niski poziom ryzyka. Generalnie rzecz biorąc, korzyści skutecznego leczenia stomatologicznego i przyzębia znacznie przewyższają ryzyko znieczulenia. Korzystanie ze znieczulenia wziewnego, w którym rurka dotchawicza dostarcza gazu znieczulającego bezpośrednio do tchawicy chroni pacjenta przed wdychaniem zanieczyszczeń powstających w trakcie usuwania osadów nazębnych.

 

Podsumowując, w trakcie "zabiegów stomatologicznych wykonywanych bez znieczulenia”

 

• Nie da się wykonać dokładnego badania jamy ustnej i niezwykle ważne informacje mogą być pominięte lub ich rozpoznanie jest opóźnione;

• Nie jest możliwe pełne i skuteczne oczyszczenie najważniejszych obszarów przyzębia z osadów nazębnych;

• Może dojść do uszkodzenia tkanek miękkich otaczających zęby;

• Może dojść do sytuacji będących w konsekwencji źródłem bólu i zakażenia;

• Nie da się wyleczyć chorób przyzębia a więc leczenie właściwe jest opóźnione do momentu przeprowadzenia odpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej;

• Powstaje fałszywe przekonanie poprawy stanu pacjenta, chyba że właściciele zwierząt są świadomi, że efekty takiego działania są powierzchowne i pozorne.

 

Oświadczenie to zostało sygnowane przez:

EVDC (European Veterinary Dental College)

EVDS (European Veterinary Dental Society)

FECAVA - Federation of European Companion Animal Veterinary Associations

Dental Working Group in Polish Small Animal Veterinary Association( Sekcja Stomatologii PSLWMZ)

British Veterinary Dental Society)

Portuguese Society of Veterinary Dentistry (SPMEDVE – Sociedade Portuguesa de Medicina Estomatológico-dentária Veterinária e Experimental)

Italian Society of Veterinary Dentistry and Oral Surgery (SIODOCOV-Societa' Italiana Di Odontostomatologia e Chirurgia Orale Veterinaria)

Dental Working Group of the Netherlands (WVT -Werkgroep Veterinaire Tandheelkunde)

Belgian-Dutch Scientific dental Society (NWTD -Nederlandstalige Wetenschappelijke Tandheelkundige Dierenartsenkring)

German Veterinary Dental Society (DGT – Deutsche Gesellschaft für Tierzahnheilkunde)

Swiss Society of Veterinary Dentistry -SSVD

Czech Veterinary Dental Society –CVDS

Austrian Society of Veterinary Dentistry (ÖEGTZ -Österreichische Gesellschaft für Tierzahnheilkunde)

Spanish Veterinary Dental Society (SEOVE -Sociedad española de odontología veterinaria)

Romanian Society of Veterinary Dentistry (ARVS-Asociatia Romana Veterinara de Stomatologie)

Hellenic Companion Animal Veterinary Society- HCAVS

French Veterinary Dental Group (GEROS-Groupe d'Etude et de Recherche en Odontostomatologie)

Slovenian Small Animal Veterinary Association (SZVMŽ-Slovensko združenje veterinarjev za male živali)

Russian Small Animal Veterinary Association -RSAVA

Sekcje Stomatologii Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (PSLWMZ)

 

 

« powrót

Oferta