42 636 82 10 Łódź, ul. Kopernika 22 24h - czynne całą dobę.

ABC higieny pyska

Data dodania: 2015-03-28

 

 

     Regularne szczotkowanie zębów i coroczna kontrola stomatologiczna są dla zwierząt domowych tak samo ważne, jak dla człowieka. Higiena jamy ustnej podopiecznego nadal jest zbyt często pomijana przez właścicieli, a nieleczone zęby mogą przyczyniać się do rozwoju poważnych chorób całego organizmu - bakterie rozmnażające się w chorym przyzębiu, pod dziąsłami i na powierzchni kamienia nazębnego produkują toksyny, które mogą uszkadzać nerki, wątrobę, serce. Bakterie te mogą także przedostawać się do krwi i wędrować do różnych narządów, doprowadzając w nich do powstawania ropni.

     Choroby jamy ustnej są jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u psów i kotów. Często ich początkowy rozwój przebiega niezauważalnie dla człowieka, a dodatkowym utrudnieniem jest to, że zwierzę bardzo długo ukrywa ból związany z chorobą zęba. U kotów bardzo często pojawiają się bolesne ubytki poniżej linii dziąseł (nadżerki resorbcyjne), u psów często diagnozuje się patologiczne kieszenie poddziąsłowe przy zębach, które z zewnątrz „nie wyglądają tak źle”- przykładów takich jest znacznie więcej. Coroczna kontrola stomatologiczna u lekarza weterynarii pozwoli szybko wykryć i rozwiązać ukryte problemy. 

       Tak samo ważna jest codzienna higiena jamy ustnej w domu: podstawą jest szczotkowanie zębów, wspomagająco można stosować różnego rodzaju płyny i żele, dodatki do wody i pokarmu, specjalne gryzaki i karmy stomatologiczne. Wszystkie te produkty muszą być przeznaczone specjalnie dla zwierząt - „ludzkie” preparaty są dla nich toksyczne. Ważne jest, aby usuwać płytkę nazębną codziennie -zaniedbywanie tej czynności jest głównym powodem tak częstego występowania chorób jamy ustnej. 

       Dbanie o zęby psa czy kota w domu na początku może wydawać się trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania, ale korzyści dla zdrowia są tak duże, że warto podjąć się tego zadania. Poniżej przedstawiamy krótki instruktaż. 

 

Szczotkowanie czyli “złoty standard” w pielęgnacji jamy ustnej

 

Szczoteczka i pasta do zębów: szczoteczka musi mieć miękkie włosie oraz główkę dopasowaną wielkością do rozmiarów zwierzaka. Na rynku dostępne są już specjalne szczoteczki dla psów i kotów zaprojektowane w taki sposób, żeby w jednym czasie czyścić zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnię zębów. Zęby szczotkujemy z użyciem pasty do zębów przeznaczonej dla zwierząt - najlepiej wybrać aromatyzowaną mięsnym zapachem, aby zwierzak łatwiej zaakceptował nasze działania.

Przyzwyczajanie pupila do szczotkowania:

  • Owiń swój palec gazą lub miękką ściereczką i spróbuj pocierać „na sucho” zewnętrzną powierzchnię zębów zwierzęcia zaczynając od zębów „bocznych”. Jeśli to zaakceptuje – powtórz to samo na zębach „przednich”. Kierunek przecierania: od brzegu dziąsła do końca zęba. Z czasem zacznij nakładać na gazik odrobinę pasty. Ten etap trwa zazwyczaj około 1 - 2 tygodni.
  • Teraz stopniowo zacznij używać miękkiej szczoteczki zamiast gazika – podobnie jak przy poprzednim etapie najpierw czyść zęby „boczne”, potem „przednie”, ustawiając włosie szczoteczki pod kątem ok. 45 stopni w kierunku dziąseł. Bardzo dokładnie trzeba oczyścić okolicę brzegu dziąseł – to tu zaczyna się akumulacja bakterii, brzydki zapach i infekcje. Zwróć szczególną uwagę, aby szczoteczka docierała do wszystkich zębów – aż do ostatnich trzonowców, ponieważ na „omijanych” zębach szybko będzie gromadził się kamień. Żeby ułatwić sobie to zadanie, należy odchylić nieco wargi oraz policzki podopiecznego. 
  • W ostatnim etapie spróbuj czyścić wewnętrzne powierzchnie zębów - jest to dość trudne, ale na szczęście nie jest niezbędne u większości zwierząt. Tę sprawę należy omówić indywidualnie z lekarzem weterynarii.
  • Zawsze warunkiem przejścia do kolejnego etapu jest zaakceptowanie dotychczasowych czynności. 
  • Za każdym razem po skończonych działaniach nagradzaj pupila czymś, co sprawi mu przyjemność – może to być np. smakołyk, spacer lub zabawa. Warto wpisać szczotkowanie zębów w rutynę dnia codziennego - np. zawsze przed wieczornym spacerem. Wtedy zwierzak łatwiej się do tej nowej czynności przyzwyczai. 

Pasty enzymatyczne i żele 

  • Wspomagają higienę jamy ustnej.
  • Zawierają składniki antybakteryjne oraz opóźniające mineralizację płytki nazębnej (czyli jej „przemianę” w kamień).
  • Szczególnie zalecane u zwierząt, które z trudem pozwalają sobie czyścić zęby.
  • Zależnie od preparatu – nakładamy je na dziąsła lub tylko na wewnętrzne powierzchnie policzków. 

Dodatki do wody i pokarmu

  • Wspomagają higienę jamy ustnej.
  • Zawierają składniki antybakteryjne i/lub opóźniające mineralizację płytki nazębnej (czyli jej „przemianę” w kamień). 
  • Niektóre z nich „wyłapują” z jamy ustnej substancje odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach (czyli za tak zwaną halitozę).
  • Szczególnie zalecane u zwierząt, które z trudem pozwalają sobie czyścić zęby.
  • Mają postać proszku lub płynu.

Karmy i gryzaki stomatologiczne

  • Wspomagają higienę jamy ustnej.
  • Szczególnie zalecane u zwierząt, które z trudem pozwalają sobie czyścić zęby.
  • Działają na dwa sposoby: mechanicznie usuwają („ścierają”) miękki osad nazębny oraz opóźniają mineralizację płytki bakteryjnej.
  • Skuteczne karmy i gryzaki posiadają akceptację VOHC (Veterinary Oral Health Council) – światowej organizacji weterynaryjnej, zajmującej się zdrowiem jamy ustnej u zwierząt.

     Regularnie sprawdzaj stan jamy ustnej swojego zwierzęcia. Zwróć uwagę na niepokojące objawy: zaczerwienienie i/lub krwawienie dziąseł, brzydki zapach z jamy ustnej, obrzęki (dziąseł, policzków, okolicy nosa, „pod okiem”, pod żuchwą), ruszające się zęby, złamane zęby, nadmierne ślinienie, nagromadzenie osadów na zębach, niechęć do jedzenia (lub gryzienie tylko jedną stroną pyska). 

     W razie wątpliwości nie wahaj się skonsultować z lekarzem weterynarii. 

 

 

 

« powrót

Oferta