42 636 82 10 Łódź, ul. Kopernika 22 24h - czynne całą dobę.

Babeszja nie próżnuje!

Data dodania: 2016-01-25

 

      W grudniu i styczniu u dwóch piesków wykryliśmy babaszjozę, groźną chorobę przenoszoną przez kleszcze. Oznacza to, że nawet zimą nasze czworonogi nie są bezpieczne. Dlatego dziś profilaktyka przeciwko kleszczom to podstawa. 

      Można stosować preparaty w kropelkach (nakładanych na kark lub cały grzbiet), obroże czy tabletki do żucia i gryzienia. Wszystkie te preparaty zwalczają też pchły, niektóre odstraszają również komary, muchy, meszki. Na kleszcze większość preparatów działa przez miesiąc. Producent stosunkowo nowych na rynku tabletek zapewnia, że jego produkt zwalcza kleszcze przez dwa lub trzy miesiące (w zależności od gatunku pasożyta). Najbardziej ekonomiczne są obróżki, taka na cały sezon (8 miesięcy), renomowanej firmy, kupiona w lecznicy to koszt 80-120 zł w zależności od wielkości psa. Tymczasem najtańsze kropelki kosztują ok. 25 zł i trzeba je aplikować co miesiąc. Ci, którzy chcą mieć pewność - bo np. mieszkają na wsi, czy wyjeżdżają w okolice znane z inwazji kleszczy - stosują jedno i drugie jednocześnie. Zwierzakowi to nie zaszkodzi.

     Dlaczego to takie ważne? Ponieważ kleszcze coraz częściej są nosicielami babeszji, pierwotniaka, który gdy dostanie się do krwiobiegu psa atakuje jego krwinki czerwone. To prowadzi do anemii, a w efekcie do uszkodzenia narządów wewnętrznych, głównie wątroby i nerek. Nieleczona babeszjoza prowadzi zwykle do śmierci zwierzęcia. Dlatego przede wszystkim - profilaktyka. Jeśli już ją zaniedbamy i zauważymy na psie kleszcza, jak najszybciej go wyjmujemy. Aby kleszcz przekazał psu chorobę, musi najpierw porządnie napić się jego krwi, a następnie “zwymiotować” wszystko z powrotem. Trwa to ok. 48 godzin. Czyli im krócej kleszcz tkwi w psie, tym mniejsza szansa na zakażenie. Po wyjęciu kleszcza zawsze bacznie obserwujemy zwierzaka. Nasz niepokój powinno wzbudzić posmutnienie psa, brak apetytu, wysoka gorączka, wymioty, krwiomocz, zażółcenie lub bladość błon śluzowych. Babeszjozę potwierdza się badaniem krwi. Jeśli wynik jest pozytywny psu podajemy lek pierwotniakobójczy, leczymy go też objawowo. 

 

 

Pliki do pobrania

« powrót

Oferta